Vargaszögi-patak vízelvezető rendszer fejlesztése
Kedvezményezett: Sajóbábony Város Önkormányzata
Projekt címe: A Vargaszögi-patak vízelvezető rendszerének fejlesztése Sajóbábonyban
Támogatás összege: 211,71 millió Ft
Támogatás intenzitása: 100%
A projekt fizikai kezdete: 2022.11.01.
A projekt tervezett fizikai befejezése: 2026.03.31.
A projekt azonosító száma: TOP_PLUSZ-1.2.1-21-BO1-2022-00009
A projekt bemutatása
A most induló beruházás célja a mértékadó csapadékmennyiség biztonságos levezetésére alkalmas mederszelvény kialakítása és a kapcsolódó tevékenységek megvalósítása a Vargaszögi-patak belterületi szakaszán Sajóbábonyban.
A Vargaszögi-patak jelenlegi állapotában nem képes a nagy intenzitású csapadékhullás esetén a vízgyűjtőjéről érkező vizet a belterületen károkozás nélkül elvezetni. A 2010. májusi-júniusi és a 2013. júniusi esőzések idején, valamint a 2018. június elején hirtelen lehulló nagy mennyiségű csapadék következtében a patak kilépett a medréből és elöntötte a környező Kossuth, Petőfi és Szabadság utakat, lakóházak, közterületek, utak, a patakmeder és a patakon átívelő hidak is károsodtak. A Vargaszögi-patak a települési vízkárelhárítás szempontjából kiemelt jelentőséggel bír és rekonstrukciója a város megfelelő árvíz elleni védelme érdekében elengedhetetlen.
A beruházás során rendezésre kerülő szakasz a Vargaszögi-patak Bábony patakba vezető torkolatától a belterület északi határán át a régi ravatalozó bekötő útjáig tart. A fejlesztéssel új mederburkoló elemek kerülnek elhelyezésre 871 méter hosszú szakaszon és további 250 méter hosszon a meglévő földmedrű árok korszerűsítése is megvalósul. A projekt részeként a Petőfi utcában új kapubejárók létesítése mellett a patakmeder bal odalán egy támfal kiépítésére is sor kerül.
A projekt megvalósításával javul a település infrastrukturális és környezeti állapota, csökken a belterület helyi vízkár veszélyeztetettsége. A fejlesztés hozzájárul az esetleges további káresemények kockázatának csökkentéséhez, az élhető és fenntartható települési környezet kialakításához, a lakosság helyben maradásához, így összességében városunk fejlődéséhez.
A projekt finanszírozása az Európai Unió támogatásával, az Európai Regionális Fejlesztési Alap és Magyarország költségvetése társfinanszírozásával, a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz keretén belül valósul meg.